معاون وزیر راه در دیدار از غرفه کنفرانس بناهای بلند در نمایشگاه صنعت ساختمان: ساخت بناهای بلند بدون ضابطه مشکل‌ساز است

24 مرداد 1394 Written by 
Published in اخبار

بناهای‌های بلند اثرات متفاوتی در شهر دارند از یک سو به نیازهای کمبود زمین در زندگی شهرنشینی پاسخ می‌دهد از سوی دیگر وقتی بناهای بلند بدون ضابطه در شهر رشد پیدا می‌کنند به عارضه‌هایی برای محیط زیست و همسایگان تبدیل می‌شوند.

دکتر حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به همراه دکتر منوچهر شیبانی اصل مدیر کل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی و دبیر کارگروه مدیریت و مهندس شادمهر راستین دبیر اجرایی کنفرانس چهارشنبه 21 مرداد 94 هنگام بازدید از غرفه بناهای بلند (بلندمرتبه‌سازی) در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان در این دیدار که با حضور اهالی رسانه و خبرنگاران ضمن بیان این مطلب، نکاتی درباره موضوع ساختمان‌های رفیع و دومین کنفرانس بناهای بلند(بلندمرتبه‌سازی) بیان کرد.

دکتر مظاهریان در این بازدید درباره ماهیت و ضرورت های برگزاری کنفرانس و تفاوت دوره دوم با اولین کنفرانس بلندمرتبه‌سازی گفت: در دوران تحول شهرها چند دهه است که حضورساختمان‌های بلند را در شهر حس می‌کنیم این ساختمان‌ها زمانی با ساختمان پلاسکو شروع شد و اکنون به عنوان غریبه‌های آشنا در شهر شناخته می‌شوند ولی هنوز نتوانستیم در این مورد جمع بندی نهایی داشته باشیم که چطور شهر می‌تواند در تعامل با ساختمان‌های بلند قرار بگیرد.

دبیر علمی کنفرانس با بیان شعار این دوره‌ «نقش بنا‌های بلند در حیات پایدار شهری» اظهار کرد: هدف کنفرانس بناهای بلند این است که بتواند چگونگی برخورد با ساختمان‌های بلند را از دیدگاه پایداری در شهر مورد بررسی قرار دهد و به تصمیم گیرندگان کمک کند تا ضوابطی را که برای احداث ساختمان‌های بلند ضرورت تلقی می‌شود مشخص کند.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره پهنه‌یابی برای ساخت بناهای بلند و صدور مجوزها برای جایابی توضیح داد: همه ما فقدان ضوابط ساخت بناهای بلند در شهر را حس می‌کنیم. شهرداری در فقدان این ضوابط مشخص از طریق کمیسیون ماده 5 به فرایندی دامن زده که گریبانگیر شهرها شده است. بدون ضابطه ای مشخص، بدون رعایت مسائل زیست محیطی و الزامات ساخت بناهای بلند مشکلات عدیده‌ای برای شهر ایجاد می‌شود، بنابراین نقطه‌ای که می‌توانیم هدف قابل دستیابی برای آن فرض کنیم این است که بتوانیم ضوابط مشخصی برای استقرار و ساخت بناهای بلند در شهرها داشته باشیم. این ضوابط حتما برای شهرهای مختلف متفاوت خواهد بود شهرداری و شورای عالی شهرسازی و معماری باید جواب روشنی به این سوال بدهند .

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه درباره ایرادهایی که کمیسیون ماده 5 به پیش‌نویس ضوابط ساختمان‌های بلند وارد شده است، گفت: با نگاه کلی به این پیش‌نویس به نظرمی‌رسد فرایند کلان آن اطمینان‌بخش است. وقتی دو دستگاه متفاوت قرار است با هم به تفاهم برسند این امر برای مردم اطمینان بخش است. شهرداری ضوابطی را پیشنهاد می‌کند و مرجع بالاتری مثل شورای عالی معماری و شهرسازی که نماینده دستگاه‌های متعددی در آن حضور دارند باید آن را تصویب کند. این فرآیند اطمینان خاطری ایجاد می‌کند که به صلاح امور شهروندی تصویب شود و یک جانبه نباشد. بنابراین پیش‌نویس اولیه که فضای کلی را ترسیم می‌کرد در جنبه‌های زیست‌محیطی ضعیف‌تر بود و مورد ایراد شورای عالی معماری، شهرسازی قرار گرفت و طی یک سال آینده به جمع‌بندی نهایی می‌رسد.

وی درباره ساخت بناهای بلند در تهران در حالی‌که این شهر روی خاک‌رفت دماوند واقع شده است، اظهار داشت: ما به دلیل مسائل زیست محیطی، گسل‌هایی که در شهر داریم، زلزله و ضعف ساختارهای شهری در زمینه آب و برق مشکلاتی داریم. بنابراین جواب این سوال را نمی‌توانیم مطلق بدهیم. همه این موارد اصول مهندسی دارد که می‌تواند به بخشی از این سوال‌ها پاسخ دهد، اما رعایت این مسائل باید جدی گرفته شود و ممکن است ساخت بسیاری از این بناها اقتصادی نباشد بنابراین باید این مساله از جنبه حقوق شهروندی، مسائل ایمنی و زیست محیطی بررسی شود و تا زمانی که طرحی شامل این بررسی‌ها نشود، نباید اجازه ساخت و ساز داده شود.  

دبیر علمی دومین کنفرانس بناهای بلند (بلندمرتبه‌سازی) در پاسخ پرسش یکی دیگر از خبرنگاران درباره مدیریت یکپارچه دولتی در ساخت بناهای بلند گفت: در شهرسازی طرح‌های بالا دست باید محترم شمرده شود و متناسب با طرح‌های بالا دست اقدامات عمرانی در شهر انجام گیرد. بنابراین اگر شهری طرح جامع دارد در طرح جامع پهنه‌هایی تعیین می‌شود که کجا امکان ساخت بناهای بلند وجود دارد. بنابراین آنچه که مسائل مختلف ساخت و ساز را تعیین می‌کند.

دکتر مظاهریان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر ساخت بناهای بلند 121 طبقه در 11 نقطه شهر تهران گفت: به عقیده من این فقط نقطه نظر یک سازمان است و به هیچ وجه سیاست کلان برای شهر تلقی نمی‌شود.

در ادامه جلسه دکتر شیبانی اصل دبیر کارگروه قوانین و مقررات کنفرانس اعلام کرد از امروز فراخوان دریافت چکیده مقالات آغاز شده و تا اول آبان 1394 سایت کنفرانس www.hrbci.com آماده ثبت مقالات دریافتی است.

دومین کنفرانس بناهای بلند (بلندمرتبه‌سازی) 30 آذر تا 2 دی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

Read 3052 times Last modified on یکشنبه, 01 شهریور 1394 17:07
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.