نشست کارگروه معماری و شهرسازی دومین کنفرانس بناهای بلند

04 مهر 1394 Written by 
Published in اخبار

ضمن برگزاری نشست کارگروه معماری و شهرسازی دومین کنفرانس بناهای بلند(بلندمرتبه‌سازی)

بررسی آینده ساختمان‌سازی تهران با حضور دکتر مظاهریان در دانشگاه شهید بهشتی

نشست کارگروه معماری و شهرسازیدومین کنفرانس بناهای بلند(بلندمرتبه‌‌سازی) با حضور دکتر مظاهریان دبیر علمی کنفرانس و معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی 31 شهریور 94 در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری دومین کنفرانس بناهای بلند در این نشست علاوه بر دکتر مظاهریان، دکتر محمدرضا حافظی دبیر کارگروه معماری و شهرسازی وعضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر منوچهر شیبانی اصل دبیر کارگروه قوانین و مقررات و مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی، دکتر محمد تحصیل‌دوست عضو کارگروه معماری و شهرسازی و عضو هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی، دکتر مهرشاد کاظمی مشاور عالی مدیر کل و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران و نماینده دبیر کارگروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، دکتر مرتضی نیکروانمعاون دفتر توسعه پایدار دانشگاه صنعتی امیرکبیر و نماینده کارگروه معماری و شهرسازی، دکتر محمدرضا علوی نماینده دبیر کارگروه اقتصاد و مالی و مهندس شادمهر راستین دبیر اجرایی کنفرانس برگزارشد ضمن توجه به وجهه علمی کنفرانس بناهای بلند درباره لزوم همگرایی کارگروه‌های مختلف بحث‌هایی ارائه شد.

 نشست کارگروه معماری و شهرسازی دومین کنفرانس بناهای بلند

دکتر مظاهریان در این نشست گفت: طی 3 سال گذشته 80 پروانه ساخت ساختمان بلند در تهران صادر شده است. دومین کنفرانس بناهای بلند می‌تواند به بررسی همه‌جانبه ساخت چنین ساختمان‌هایی در سال‌های آینده بپردازد تا متوجه شویم آینده شهرمان چگونه خواهد شد.

وی ادامه داد: جذابیت دومین کنفرانس بناهای بلند در برنامه‌ریزی‌های آن است. با توجه به این که موضوع بناهای بلند پدیده‌ای میان‌رشته‌ای است، برای شرکت‌کنندگان نیز این موضوع باید ملموس باشد که عناوین سخنرانی‌ها سیال است و می‌توانند روی میان رشته‌ای بودن این بحث تمرکز کنند. بهتر است دانشجویان مقطع دکترا و کارشناسی ارشد که در خصوص معماری و شهرسازی تحصیل می‌کنند، به ارایه مقاله در کنفرانس بپردازند تا جنبه‌های علمی این پدیده برای جامعه، سیاست‌گذاران و فعالان این رشته بیش‌ از پیش مشخص شود.

دبیر علمی دومین کنفرانس بناهای بلند در خصوص نحوه برخورد با مقالات ارایه شده در این کنفرانس اظهار داشت: به منظور نشر جنبه‌های علمی کنفرانس بناهای بلند و مطالبی که در آن مطرح می‌شود، ما با سفارش مقاله و ایجاد بانک اطلاعاتی مقالات، شرایطی را به وجود بیاوریم که دسترسی سایر علاقمندان به موضوع ساخت بناهای بلند فراهم شود.

دکتر حافظی در این نشست تصریح کرد: با توجه به اعلام دکتر حناچی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در خصوص صدور 80 پروانه ساختمان بلند از 40 متر و حتی بیش‌تر از 100 متر در تهران، ما می‌توانیم در این کنفرانس به بررسی تاثیر اجرایی شدن چنین پروژه‌هایی بر کالبد شهر تهران بپردازیم.

وی در این نشست ضمن تأکید بر لزوم جلوگیری از گودبرداری‌های غیراصولی گفت: در تهران ساختمان‌های 15 طبقه‌ای ساخته شده که 8 طبقه آن زیر زمین است و اگر به داد تهران نرسیم، چنین گودبرداری‌هایی شرایط را بحرانی‌تر می‌کند. اگر نتیجه دومین کنفرانس بناهای بلند فقط این باشد که شورای شهر مانع از گودبرداری بیش از عمق 12 متر شود، خدمتی به جامعه و شهرمان محسوب می‌شود.

مهرشاد کاظمی مشاور عالی مدیر کل و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران که به عنوان نماینده دبیر کارگروه مطالعات اجتماعی و فرهنگی در این نشست حضور داشت، گفت: تلاش ما این است مسایل و مشکلات مربوط به حقوق شهروندی در زمینه ساخت بناهای بلندی را طرح و بررسی کنیم. از این رو، گونه‌شناسی ساختمان‌های بلند، ترکیب جمعیتی و اجتماعی ساختمان‌های بلند بر اساس کاربرد، تنش‌های اجتماعی در سه سطح ساختمان‌های بلند، محله و شهر، ساختمان‌های بلند؛ سامان بخشی، ضرورت‌ اجتماعی، ساختمان‌‌های بلند؛ بازنمایی و حس تعلق، کسب مهارت زندگی برای کودکان و سکونت در ساختمان‌های بلند، حق و حقوق شهروند در ابعاد مختلف، حقوق شهروند در برخورداری از امکانات زندگی، حق بهره‌مندی از فناوری، حق برخورداری از رفاه و زندگی شایسته، حق برخورداری از امنیت حیثیت، حقوق متداخل اداری، تجاری و مسکونی، حقوق کودکان، زنان، معلولان، آموزش زندگی جمعی، همزیستی در ساختمان‌های بلند، مفهوم محله در ساختمان‌های بلند، طبقاتی شدن روابط در ساختمان‌های بلند، ساختمان‌های بلند و انقطاع از پیرامون، ساختمان‌های بلند، حاشیه‌های شهری، معماری نما، رنگ و مصالح در ساختمان‌های بلند و حریم خصوصی در ساختمان‌های بلند از دیگر از محورهای این کارگروه است.

دکتر نیکروان نماینده کارگروه معماری و شهرسازی با اشاره به شعار کنفرانس گفت: شعار دومین کنفرانس بناهای بلند حیات پایدار شهری است. با توجه به این‌که حوزه توسعه پایدار از بحث‌های محیط زیستی مهم محسوب می‌شود و امروزه توجه زیادی به آن صورت می‌گیرد، طرح موضوع در دومین کنفرانس بناهای بلند با توجه به میان رشته‌ای بودن این بحث، اهمیت زیادی دارد.

دکتر علوی نماینده دبیر کارگروه اقتصادی و مالی درباره بعد اقتصادی که در این کنفرانس می‌توان به آن پرداخت گفت: به نظر من می‌توان به این مسأله پرداخت که از بعد مالی و اقتصادی چه انگیزه‌ای برای ساخت بناهای بلند وجود دارد. در این گردهمایی تخصصی می‌توان روی این مساله صحبت کرد که سیاست‌گذاری به سمتی برود که در مناطقی نامناسب برای ساخت بناهای بلند، این اتفاق نیفتد. این موضوع باید مد نظر قرار بگیرد که مکانیزم قیمت‌گذاری به چه صورت باشد که ساختمان بلند ساخته نشود. در این راستا لازم است مالیات، عوارض و قیمت پروانه را مشخص کنیم که سرمایه‌گذار بداند از لحاظ مالی چنین ساخت و سازی صرفه اقتصادی ندارد. مورد دیگر یارانه‌های دولت است که باید به سمت تلفیق شدن برود. این‌که دولت در زمینه عمران و بهسازی بافت فرسوده یارانه‌هایی را در نظر بگیرد.

مهندس راستین دبیر اجرایی کنفرانس درباره دریافت مقالات توضیح داد: از سوی برگزارکنندگان کنفرانس اطلاع‌رسانی در سطح خوبی صورت گرفته است تا در زمینه محورهای یادشده مقاله از سوی متخصصان ارائه شود. هم‌چنین، ارتباط مناسبی با نهادهای بین‌المللی همانندCBUH برقرار کرده‌ایم. به خصوص که محور اصلی ساخت و ساز به خصوص در عرصه بناهای بلند در سال 2016 مورد توجه متخصصان جهانی قرار گرفته،‌ مهندسی سبز است. به همین خاطر برگزارکنندگان کنفرانس از هم‌اکنون در پی ارایه ترجمه مقاله‌های مناسب خارجی با این موضوع در دومین کنفرانس بناهای بلند هستند.

Read 3939 times Last modified on شنبه, 04 مهر 1394 13:28
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.