بررسی قانون مالکیت و پیش فروش ساختمان‌های بلند در دومین کنفرانس بناهای بلند

06 مهر 1394 Written by 
Published in اخبار

با حضور مدیر کل دفتر حقوقی وزارت راه و شهرسازی مطرح شد:

بررسی قانون مالکیت و پیش فروش ساختمان‌های بلند در دومین کنفرانس بناهای بلند

نشست کارگروه قوانین و مقرراتدومین کنفرانس بناهای بلند(بلندمرتبه‌‌سازی) یکشنبه 5 مهر 94 با حضور دبیر و اعضای این کارگروه در سالن اجتماعات وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری کنفرانس، در این نشست دکتر منوچهر شیبانی اصل دبیر کارگروه قوانین و مقررات و مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی، مهدی ابراهیمی مدیرکل دفتر حقوقی وزارت راه و شهرسازی، مهندس شهلا فخارزاده عضو هیئت نظارت بر انتخابات نظام مهندسی کل کشور، مهندس سیدمحمد صباغ رضوی کارشناس اداره کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر مهرشاد کاظمی مشاور عالی مدیر کل و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران و نماینده دبیر کارگروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، مهندس محمدرضا علوی نماینده دکتر حسین عبده تبریزی (دبیر کارگروه اقتصاد و مالی دومین کنفرانس بناهای بلند) و مهندس شادمهر راستین دبیر اجرایی کنفرانس حضور داشتند.

بررسی قانون مالکیت و پیش فروش ساختمان‌های بلند در دومین کنفرانس بناهای بلند

دکتر شیبانی اصل در ابتدای جلسه گفت: پدیده ساخت ساختمان‌های بلند به این خاطر که موضوعی میان رشته‌ای است، شرایطی را برای اعضای کارگروه‌های دومین کنفرانس بناهای بلند به وجود آورده است تا بتوانند مطالبی فراگیر ارایه کنند. به خصوص که هر کدام از سرفصل‌ها جنبه‌های مختلفی از یک موضوع کلی را دربر می‌گیرد. بین‌رشته‌ای بودن این پدیده و به وجود آمدن امکان بحث و تبادل نظر میان صاحب‌نظران و علاقمندان موجب می‌شود، نتیجه‌گیری بهتری از طرح مباحث مختلف به وجود بیاید.

وی تاکید کرد: کارگروه قوانین و مقررات از سه بخش اصلی تشکیل شده است. یک بخش مربوط می‌شود به بحث نگهداری و بهره‌برداری که دکتر اقبال شاکری، دکتر مجتبی حسینعلی‌پور و مهندس شهلا فخارزاده در این بخش فعالیت می‌کنند. بخش دوم اختصاص به حقوق دارد که مهدی ابراهیمی مدیر کل دفتر حقوقی وزارت راه و شهرسازی مسئولیت این بخش را برعهده دارد. بخش سوم به موضوع ایمنی و بهداشت کار می‌پردازد که مهندس سیدمحمد صباغ رضوی کارشناس اداره کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این بخش فعالیت دارد. کارگروه قوانین و مقررات، به خاطر ویژگی‌های چند جانبه‌ای که از آن برخوردار است، کارگروهی سخت محسوب می‌شود. به این خاطر که هر کدام از بخش‌های مختلف این کارگروه مبحثی پیچیده و بسیار گسترده را مورد توجه قرار دارد که این پتانسیل دارد تا یک کارگروه مستقل را پوشش دهد.

در ادامه نشست، مهدی ابراهیمی گفت: شعار اصلی دومین کنفرانس بناهای بلند، اثرات بناهای بلند بر حیات پایدار شهری است. این موضوع می‌تواند از جنبه‌های مختلفی مورد توجه قرار بگیرد. یکی از این مسایل جنبه‌های حقوقی ساخت و نگهداری و بهره‌برداری از ساختمان‌های بلند است. برای این‌که بتوان در این زمینه‌ها همگرایی مضمونی به وجود آورد، باید مطالب علمی مناسبی در کنفرانس ارایه شود که برآیند آن بررسی دقیق جایگاه بناهای بلند در شهرسازی و روابط و حقوق شهری و شهروندی باشد.

وی ادامه داد: مسایل حقوقی بناهای بلند از گستره وسیعی برخوردار است. این مسایل به قبل از اجرا، حین اجرا و هنگام بهره‌برداری از بناهای بلند مربوط می‌شود. نکته مهم این است که تا کنون سیستم‌‌های حقوقی مربوط به این بخش در گردهمایی‌های تخصصی به صورت تخصصی و دقیق مورد بررسی صاحب‌نظران و کارشناسان قرار نگرفته است. تشکیل بخش حقوق در کارگروه قوانین و مقررات این امکان را فراهم می‌آورد که مسایل حقوقی به صورت کارشناسی شده مطرح شود و اطلاع‌رسانی لازم به مردم و فعالان این بخش صورت بگیرد. در میان حقوق مربوط به احداث بناهای بلند یکی از مسایلی که کم‌تر مورد توجه قرار گرفته، بحث حقوق شهرسازی است. این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که توجه به آن می‌تواند شهر را از نابسامانی ساخت بناهای بلند به صورت پراکنده و کارشناسی نشده رها کند.

مدیر کل دفتر حقوقی وزارت راه تاکید کرد: موضوع بسیار مهم دیگر پیش خرید واحدهای ساختمان‌های بلند است. این موضوع الزامات حقوقی بسیاری برای سازندگان و خریداران به وجود می‌آورد که پرداختن به آن اهمیت زیادی دارد. اگر در زمینه پیش خرید واحدهای بناهای بلند اطلاع‌رسانی مناسبی صورت بگیرد، امکان استیفای حقوق شهروندی به شکل مناسبی فراهم می‌شود.

مهندس فخارزاده در ادامه این نشست گفت: یکی از مباحث مهمی که در زمینه ساخت بناهای بلند وجود دارد، موضوع توسعه و محیط زیست است. با توسعه شهرهای بزرگ، محیط زیست به شکل گسترده‌ای تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این موضوع در بسیاری از کشورهای جهان باعث تدوین تفاهم‌نامه‌هایی میان شهرسازان و متولیان محیط زیست شده است. در کشور ما، در این خصوص مسایل بسیاری وجود دارد که به طور کامل مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار نگرفته است. در دومین کنفرانس بناهای بلند کارگروه قوانین و مقررات می‌تواند این موضوع را به شکل مناسبی مطرح و پیگیری نماید تا ساز و کار لازم برای توجه بیش‌تر به محیط زیست هنگام ساخت بناهای بلند فراهم شود.

مهندس صباغ رضوی به عنوان دیگر عضو کارگروه قوانین و مقررات در این نشست گفت: وقتی بحث از ایمنی و بهداشت کار مطرح می‌شود، موضوع امنیت شهروندان و سازندگان توامان مطرح می‌شود. از نظر وزارت کشور امنیت بناهای بلند اهمیت ویژه‌ای دارد. این موضوع نشان می‌دهد که باید توجه ویژه‌ای هنگام ساخت و سپس در مرحله نگهداری و بهره‌برداری از ساختمان‌های بلند صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: گودبرداری‌های عمیق، نگهداری و به کارگیری مناسب از تجهیزات و ماشین آلات سنگین ساختمان‌سازی، توانمندی بخش مهندسی در ساخت بناهای بلند و توجه ویژه به قوانین و مقررات مربوط به ایمنی کار جزو مسایلی است که می‌تواند به شکل مناسبی در دومین کنفرانس بناهای بلند مطرح شود و به آسیب شناسی شرایط کنونی ساخت و بهره‌برداری از ساختمان‌های بلند در تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور بپردازد.

دکتر کاظمی به عنوان مدعو در این نشست گفت:‌ یکی از مسایلی که در حال حاضر ما با آن مواجهیم، موضوع تبلیغات محیطی در خصوص پیش فروش واحدهای ساختمان‌های بلند است. با توجه به اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از واحدهای موجود در ساختمان‌های بلندی که ساخت آنها به پایان نرسیده، نیازمند اطلاع‌رسانی و تبلیغات است و از سوی دیگر قوانین و مقررات مربوط به این بخش شرایط خاصی را برای سازندگان این نوع بناها به عنوان سفارش‌دهندگان این تبلیغات به وجود آورده است ، امکان دادن مجوز برای بهره‌گیری از بیلبردها و دیگر امکانات تبلیغات شهری را با چالش مواجه کرده است.

وی یادآور شد: به نظر بنده کنفرانس بناهای بلند به این خاطر که از جنبه‌های مختلف موضوع حقوق شهروندی و مسایل اجتماعی و فرهنگی مربوط به بناهای بلند را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد، مناسب‌ترین و تخصصی‌ترین بستر برای طرح این مسایل است تا آسیب‌ها،‌ فرصت‌ها و راهکارهای مناسب شناسایی و امکان سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری در آنها فراهم شود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران تاکید کرد:‌ موضوع مهم دیگر این است که ما در کشورمان پیوست فرهنگی در خصوص ساخت و بهره‌برداری از بناهای بلند نداریم. به این خاطر که از ابتدا ساخت این گونه بناها در کشور ما بر اساس بهره‌گیری بیش‌تر از زمین مرغوب یا به خاطر سودجویی مورد توجه سازندگان قرار گرفته است. به همین خاطر، ساخت بناهای بلند در فرهنگ ما جای نگرفته است. شایسته است در گردهمایی‌های تخصصی از جمله کنفرانس بناهای بلند در کنار مسایل مربوط به معماری و شهرسازی و دیگر مسایل فنی و ساختمان‌‌سازی، مسایل فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد تا نگاه کامل و همه‌جانبه‌ای به بناهای بلند داشته باشیم.

مهندس علوی نیز با اشاره به اهمیت موضوع مالکیت اظهار داشت: بحث مالکیت بناهای بلند یکی از مسایل مهمی است که در کشور ما به صورت عمده و ریشه‌ای به آن توجه نشده است. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و صنعتی جهان مالکیت بناهای بلند در اختیار موسسه‌های مالی، بانک‌ها و شهرداری‌ها است. مالکیت این گونه‌ موسسه‌ها و نهادها تاثیر به سزایی بر موضوع بهره‌برداری و نگهداری و حتی ایمنی و بهداشت کار می‌گذارد.

Read 3837 times Last modified on دوشنبه, 06 مهر 1394 12:03
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.