چمران در جلسه غیرعلنی شورای شهر مطرح کرد: بلندمرتبه‌سازی در منطقه ۲۲ تهران خلاف اصول شهرسازی است

13 دی 1395 Written by 
Published in اخبار

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اين نكته كه بلندمرتبه‌سازی در منطقه ۲۲ پایتخت خلاف اصول شهرسازی بوده است، گفت: با استقرار کامل جمعیت در این منطقه، به طور قطع با مشکلات عدیده ترافیکی مواجه خواهیم شد.


به گزارش ستاد خبری سومین کنفرانس بناهای بلند و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهدی چمران در سیصد و هفدهمین جلسه غیرعلنی شورا با اشاره به مشکلات منطقه ۲۲ افزود: بلندمرتبه‌سازی‌هایی که در این منطقه انجام شده موجب جمعیت پذیری بیش از اندازه این منطقه شده که منطبق بر اصول شهرسازی نیست.

وی اظهار کرد: به‌رغم اینکه هنوز تمامی ساکنان در این ساختمان‌ها و برج های بلند مرتبه مستقر نشده اند، ترافیک این منطقه بسیار سنگین و پرحجم است و با استقرار کامل جمعیت دراین محدوده، به طور قطع با مشکلات عدیدهترافیکی مواجه خواهیم شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این جلسه با اشاره به وضعیت بافت فرسوده پایتخت نیز گفت: عدم تامین بودجه لازم در راستای اعطای تسهیلات بانکی مهمترین مشکل نوسازی بافت فرسوده تهران است.

چمران با بیان اینکه بافت فرسوده نیازمند تزریق اعتبارات دولتی است، اظهار کرد: شهرداری تهران ۹ درصد از سود ۱۸ درصدی تسهیلات بانکی در بافت فرسوده را متعهد شده و این در حالی است که دولت نیز باید پنج درصد را تامین اعتبار کند.

منطقه ۲۲ جدیدترین منطقه شهری تهران است که در شمال غرب پایتخت واقع شده‌؛ این منطقه از شمال به ارتفاعات البرز، از شرق به منطقه ۵ شهرداری تهران، از غرب به محدوده وردآورد شمالی و از جنوب به آزادراه تهران-کرج محدود می‌ شود.

مساحت این منطقه حدود ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار است که از این مساحت حدود یکهزار و ۳۰۰هکتار به فضای سبز اختصاص یافته است.

بسیاری از کارشناسان و حتی مسئولان اجرایی استان تهران نیز معتقدند ایجاد ساختمان‌های بلندمرتبه در منطقه ۲۲ شهر تهران، کریدور هوایی پایتخت را مسدود و منجر به تشدید آلودگی هوای شهر شده است.

دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی از جمله کسانی است که با انتقاد از بلندمرتبه‌سازی‌‌های صورت گرفته در این منطقه، در مراسم افتتاحیه دومین کنفرانس بناهای بلند اظهار کرد: وقتی منطقه ۲۲ تهران طراحی می‌شد مرحوم کازرونی اصرار داشت که این منطقه به عنوان دالان باد تهران کوتاه مرتبه و با حداکثر فضای سبز باقی بماند و می‌گفت اگر طرحی هم تصویب شود اجرای آن باید در طول ۲۵ سال و به صورت تدریجی باشد. ولی آیا این همه ساختمان‌هایی که در این منطقه احداث شد واقعا برای پاسخ به نیاز تهران بود؟ آیا این همه ساختمان بلند که جریان باد تهران را متوقف کرده است هیچ سازگاری با اندیشه ایران‌شهری و کیفیت شهر برای زندگی دارد؟

آیا انسان‌ها می‌توانند مفهوم خوش زندگی را در این شهر دریابند؟ نیاز داریم یکبار دیگر بیدار شویم و آنچه در شهرهایمان می‌گذرد و برای نسل‌های بعد ایجاد مشکل می‌کند را دریابیم.

به گفته وزیر راه و شهرسازی یقینا بی‌توجهی و عدم واکنش به موقع ما در برابر این جریان خانمان‌سوز شهری زندگی را برای نسل‌های بعدی ما سخت‌تر می‌کند.


Read 686 times Last modified on دوشنبه, 13 دی 1395 12:45
Rate this item
(0 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.