موسی نظربیگی مدیرعامل شرکت مهندسی سباآسانبر: آسانسور و پله‌برقی قلب حرکتی هر ساختمانی هستند

23 دی 1395 Written by 
Published in اخبار

مهندس موسی نظربیگی دارای مدرک مهندسی مكانیك از دانشگاه صنعتی امیركبیر و مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شركت مهندسی سبا آسانبر، نماینده انحصاری شركت KONE است. مهندس نظربیگی همچنین در سابقه کاری خود عضویت در كمیته تدوین مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان (آسانسور و پله ‏برقی)، عضویت در شورای فنی صنعت آسانسور در وزارت صنایع و استاندارد، عضویت فعال در كمیته‌های تخصصی تدوین مقررات و استانداردهای صنعت آسانسور و پله‏ برقی و عضویت در كمیته تدوین استاندارد ملی آسانسور را نیز دارد. به اعتقاد مهندس نظربیگی «آسانسور و پله‌برقی قلب حرکتی هر ساختمانی هستند و در ساختمان‌های بلند تصور در اختیار نداشتن آسانسور حتی برای زمان کوتاهی تقریبا غیرممکن است زیرا حرکت جمعیت در ساختمان متوقف می‌شود.

IMG 5163

* معیار شما برای انتخاب و اجرای یک پروژه چیست؟

در شرکت KONE ارائه راه‌حل‌های جابجایی هوشمند در ساختمان همواره سرلوحه کاری بوده است به‌عبارت دیگر این شرکت با شعار dedicated to people flow، تمام توان خود را وقف این مهم نموده است. با این نگاه ما در شرکت مهندسی سبا آسانبر نماینده انحصاری KONE در ایران به دنبال آن هستیم که بتوانیم در این بهترین تجربه جابجایی چهار قابلیت یک آسانسور مطلوب یعنی قابلیت اطمینان، کیفیت، ایمنی و مطلوبیت را در کارهایمان لحاظ نماییم لذا با این رویکرد در پروژه‌هایی ورود می‌کنیم که بتوانیم این ارزش‌سازی را انجام دهیم.

برای مثال از منظر کاربردی در پروژه‌های زیرساخت مانند مترو و فرودگاه راه‌حلی را انتخاب می‌کنیم که بتوانیم بزرگترین دغدغه استفاده‌کنندگان یعنی تسهیل جابجایی سریع و ارائه بهترین سرویس را در آن‌ها داشته باشیم یا از منظر فضا پروژه‌هایی مورد انتخاب ما قرار می‌گیرند که بتوانیم راه‌حل نوآورانه KONE در صنعت، یا همان محصول بدون موتورخانه را پیشنهاد نماییم مانند اصفهان که به دلیل محدودیت ارتفاع ساختمان‌های مجاور بناهای تاریخی این راه‌حل می‌تواند کمک شایانی برای این‌گونه فضاها باشد.

به طور کلی ما در انتخاب پروژه‌هایمان صرفا جنبه مادی را مدنظر نداشته و فراتر از آن ایجاد بهترین تجربه حرکت روان در ساختمان برای مردم را مد نظر قرار می‌دهیم.

* چالش‌های فعالیت خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ این چالش‌ها از کجا نشات می‌گیرد؟

یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش رو این است که تکنولوژی‌های جدید در خصوص صنعت آسانسور و پله برقی متاسفانه به جایگاه مناسبی در ایران دست نیافته است و همچنین حضور شرکت‌های بازرگانی که صرفا واردکننده محصولات هستند و آشنایی چندانی با صنعت ندارند و البته شرکت‌های متعدد سنتی و بعضا بدون مجوز در این بازار به این مسئله دامن می‌زند.

همچنین مخاطبان ما شامل سازندگان، طراحان، مشاوران و حتی کاربران نهایی، با ارزشی که یک آسانسور   می‌تواند برای ساختمان ایجاد نماید به خوبی آشنا نیستند به عنوان مثال اینکه انتخاب سرعت مناسب آسانسور تا چه اندازه‌ای می‌تواند به تسهیل ترافیک ساختمان کمک نماید، از نظر دور می‌ماند.

نقش تکنولوژی نوین، صرفه‌جویی در مصرف فضا و انرژی و کمک به بهبود وضعیت محیط زیست نسبت به دکوراسیون و زیبایی در بسیاری موارد اولویت کمتری داده می‌شود.

در آخر نیز بازار و شرایط اقتصادی نیز در بسیاری از مواقع بر تصمیم‌گیری‌های انتخاب آسانسور تاثیر منفی     می‌گذارد.

* در فعالیت‌هایتان چه چشم‌اندازی را دنبال می‌کنید؟

  • کمک به مصرف انرژی کمتر در کل کشور با ارائه محصولاتی که 70 درصد نسبت به محصولات مشابه در بازار صرفه‌جویی در مصرف انرژی دارند.
  • کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی در صنعت ساختمان با استفاده از تکنولوژی موتورهای شرکت کانه که نیاز به روغن ندارند.
  • افزایش اطمینان خاطر، ایمنی، رفاه و راحتی کاربران در ساختمان‌های مسکونی بلند
  • خلق بهترین تجریه جابجایی برای افراد در ساختمان‌ها
  • خدمات بهینه، با صرفه و به‌هنگام در تمام مدت شبانه‌روز

* در سومین کنفرانس بناهای بلند چه برنامه‌هایی را در نظر دارید؟ ارزیابی شما از این کنفرانس چیست؟

با توجه به موضوع کارگاه آموزشی که در این کنفرانس داریم (KONE , The green heart of your building)، ما اعتقاد داریم که آسانسور و پله‌برقی قلب حرکتی هر ساختمان هستند و در ساختمان‌های بلند تصور در اختیار نداشتن آسانسور حتی برای زمان کوتاهی تقریبا غیرممکن است زیرا حرکت جمعیت در ساختمان متوقف می‌شود.

همچنین هدف ما این است که به گسترش این فرهنگ کمک نماییم که انتخاب درست یک آسانسور فقط به مطلوبیت حرکت و کاهش ترافیک در یک ساختمان کمک نمی‌کند بلکه در یک نگاه کلان، استفاده از آسانسورهایی که مطابق با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا هست در ساختمان‌های بلندمرتبه کاهش مصرف انرژی و کاهش آلایندهای زیست‌محیطی را در سطح کشور به همراه دارد.  

* به‌ صورت کلی ارزیابی شما از حوزه بناهای بلند در ایران چیست؟

با توجه به توسعه شهرنشینی در ایران و به دلیل عدم پراکندگی زیر ساخت‌ها و امکانات در شهرهای دیگر و بالا بودن اشتیاق مردم برای زندگی در پایتخت و محدودیت‌های پیش رو از جمله کمبود زمین و بالا بودن قیمت آن، نهادها و ارگان‌های دولتی مرتبط با صنعت ساخت و ساز و همچین سازندگان غیر دولتی علاقمند به حوزه بلندمرتبه‌سازی بوده و پیش‌بینی می‌شود این حوزه از گسترش خوبی به‌خصوص در سال‌های آینده برخوردار باشد. برای مثال می‌توان به افزایش چشمگیر ساخت بناهای بلند در منطقه 22 تهران اشاره کرد.

Read 3310 times
Rate this item
(5 votes)
Login to post comments

تماس سریعدبیرخانه

آدرس:
تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه حماسی، پلاک 26
تلفن :
88203845 21 (98)+
88871227 21 (98)+
نمابر :
88198520 21 (98)+
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سایت شرکت :

markerما را در Google Maps ببینید

درباره بناهای بلند

از آنجايي که اصول ساخت و ساز پايدار، شامل گسترهای وسيـع از روشهای ابتدايـی تا پيچيده‌ترين فن‌آوری‌های روز ميباشد، مقوله تناسب روشهای اجرا با استانداردهای کيفی همواره به عنوان شاخص‌های کليدی در اين حوزه مورد توجه عموم بهره‌برداران بوده است. با توجه به سير صعودی بلندمرتبه‌سازی که گاه به اقتضای شرايط اقتصادی بر مبنای مقرون به صرفه‌بودن و نه‌چندان بر اصول استانداردسازی تعريف شده است، همچنين نیازها و خلاء موجود در معرفي نشان‌های تجاری نمونه صنعت ساختمان، مؤسسه رسايش برگزارکننده همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مختلف درنظر دارد  «سومین کنفرانس بناهای بلند درایران و خاورميانه»  را برگزار کند.